top of page


רסטורציה (רפאות)‏ ‏משמעותה שימור וייצוב הקיים,‏ ‏שיחזור של פריטים חסרים או פגומים וגימור מחדש.
‏ ‏
בשלב הראשון מבוצע שימור הקיים המתבטא בעיקר בתיקוני נגרות והדבקות מחדש של שלד המבנה או של פורניר פגום.‏ ‏שלב זה משולב בד"כ בהסרה מלאה או חלקית של הלכה והצבע מהרהיט בצורה שלא תפגע בעץ עצמו.‏ ‏חלקים חסרים או פגומים בצורה קשה במבנה הרהיט או בפורניר משוחזרים בהתאם לגילו ומקורו,‏ ‏הווה אומר,‏ ‏שימוש בסוג העץ המתאים ובחומרים ובטכניקות העבודה ששימשו בייצור המקורי.‏ ‏סופו של התהליך בגימור המסורתי,‏ ‏המשמר את הרהיט ומחזיר לו את יופיו האותנטי.

התהליך כולו נעשה תוך שמירה מקסימאלית על ה"פטינה"‏ ‏-‏ ‏שכבת העץ העליונה הכוללת את פגעי הזמן,‏ ‏מעידה על גילו ומכבדת את עברו של הרהיט.

פיגמנטים:‏ ‏סוגים שונים למטרות שונות כולל צבעי אדמה טבעיים.

שעווה:‏ ‏מבוססת על שעוות דבורים טהורה המשולבת עם שעוות נוספות ומשמשת לגימור הרהיטים.‏ ‏‏ ‏‏

שללק:‏ ‏חומר אורגני טבעי המשמש לגימור.

שללק הינו חומר טבעי המשמש לגימור.‏ ‏מקורו בתוצר הפרשה של נקבת חרק ה"לק"‏ ‏על קליפות עצים ביערות תאילנד ובחבל אסאם שבהודו.‏ ‏חומר דביק המשמש להגנה על הביצים המוטלות.‏ ‏החומר,‏ ‏שנאסף ידנית לאחר שהתייבש,‏ ‏נקרא סטיקלק,‏ ‏אותו מסננים מחלקי הענפים והחרקים עד לקבלת השללק אשר מפורר לפתיתים שצבעם צהוב/חום זהבי ולהם תכונות של פולימר טבעי.‏ ‏
מקור שמו של החרק והחומר במילה בסנסקריט אשר פירושה מאה אלף.
    
לאחר עיבוד מסוים ומהילה באלכוהול/ספירט,‏ ‏מומס החומר לכדי נוזל בגוון חום בהיר המשמש לגימור רהיטים וכלי נגינה במשך שנים רבות,‏ ‏בשיטה המכונה גימור צרפתי.
עיבודים שונים של אותו חומר גלם משמשים גם כשכבת מגן לפירות ומוצרי קונדיטוריה.

השללק מאוזכר כמשמש להפקת צבע כבר בתקופה הרומית,‏ ‏ויש להניח כי המקומיים השתמשו בו עוד הרבה לפני כן.‏ ‏ב1590‏ ‏מאוזכר לראשונה החומר כמשמש לציפוי עץ,‏ ‏ע"י חוקר אנגלי שנשלח לסקר את הנעשה בהודו.
במאות ה 16 וה 17 ‏החל שימוש נרחב בשללק כגימור לעץ ורהיטים בעולם המערבי והוא דחק את השימוש בוקס ושמן שהיה נהוג לפני כן.‏ ‏הוא שימש כחומר עיקרי לגימור עד הגעת חומרי הגימור הסינטטים במאה ה-20.

תהליך העבודה,‏ ‏המכונה בארץ "פוליטורה"‏ ‏הינו ארוך יחסית.‏ ‏‏ ‏צמר או צמר גפן טבול בחומר ועטוף בכותנה,‏ ‏משמש להחדרה איטית של החומר אל הנימים של העץ בתנועות מעגליות ומתמשכות.‏ ‏כך אט אט נוצרת שכבת מגן שרמת הברק שלה עולה עד לגימור הרצוי.‏ ‏הייבוש הראשוני הינו מהיר ,‏ ‏משום שהאלכוהול מתנדף והשללק נספג בעץ,‏ ‏אולם לייבוש סופי דרוש זמן שתלוי ברמת הלחות

שללק משמש לגימור ברוב הרהיטים בבית המלאכה גם בשילוב עם חומרים אחרים כמו שמן צמחי או וקס דבורים.‏ ‏השימוש בשללק ‏ ‏נותן לרהיט גימור יפהפה,‏ ‏הוא שומר על מראו הטבעי של העץ ומבליט את הפטינה שלו.‏ ‏הגימור העדין יכול להיות ברמות ברק שונות.

למרות החסרונות בשימוש בו,‏ ‏כמו אי העמידות למים והתהליך הממושך,‏ ‏שללק הוא סוג הגימור העיקרי ברסטורציית רהיטים בעולם כולו,‏ ‏מכמה סיבות.‏ ‏הרבה מהרהיטים המשוחזרים נצבעו בשללק בייצורם המקורי וחלק מהמטרה היא להחזיר את הרהיט למראו המקורי.‏ ‏זאת ועוד -‏ ‏התהליך הינו רוורסבילי,‏ ‏כלומר ניתן לחזור ממנו אחרונית ללא קושי ‏ ‏וללא יצרת נזק נלווה -‏ ‏עקרון חשוב ברסטורצייה.‏ ‏יתרון נוסף נובע מכך שהשללק חודר לתוך העץ ולא רק עוטף אותו ומכאן עמידותו ויכולתו לשמור על מראו האלגנטי לאורך זמן.

  shellac is used as the material for french polish

שימוש בחומרים ובטכנולוגיות העבודה אשר היו נהוגות בעבר מהוות שימור לא רק של פריט העץ אלא גם של השיטות המסורתיות.

יש ברשותכם ריהוט עתיק, רהיטים עתיקים אשר זקוקים לפוליטורה, רהיטים ישנים אשר דורשים רענון, חידוש רהיטים, שחזור רהיטים, רסטורציה, שימור עץ באלמנטים אדריכליים, חלונות, דלתות נשמח לעזור

רסטורציה

חומרים

שללק

bottom of page